اخبار > رعایت اصول بهداشتی مهمترین راه پیشگیری ازآنفلوانزا

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


در اولین کارگاه آموزشی کتابخانه سلامت عنوان شد؛

خبر

 

در اولین کارگاه آموزشی کتابخانه سلامت عنوان شد؛                    

 

رعایت اصول بهداشتی مهمترین راه پیشگیری ازآنفلوانزا

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، رعايت اصل خود مراقبتي و اصول بهداشتي را مهمترين راهکار در پيشگيري از آنفلوانزا عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی - دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در اولین کارگاه آموزشی با موضوع آنفلوانزا در کتابخانه سلامت سخن می گفت با اعلام این مطلب گفت: آنفلوانزا یک بیماری عفونی است که سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد و میتواند باعث ایجاد بیماری خفیف تا شدید شود و حتی در برخی موارد میتواند منجر به مرگ گردد و همچنین میتواند به شکل پاندمی، همه گیری های وسیع، کوچک، منطقه ای و تک گیر دیده شود.
به گفته دکتر طباطبایی ویروس بیماری آنفلوآنزا در چهار نوع A، نوعB، نوع C و نوع D است و بیشتر همه گیری ها در نوع A زیرگونه های H1N1 رخ می دهد.
وی در خصوص اهمیت مراقبت بیماری آنفلوانزا نیز گفت: غير قابل پيش بيني بودن وقوع اپيدمي آنفلوانزا، سرعت انتشار بسيار بالا و بالا بودن عوارض مرگ و مير بخصوص در گروههاي در معرض خطر از اهمیت مراقبت بیماری آنفلوانزا است.
معاون بهداشتی در خصوص نهفتگی این بیماری گفت: دوره کمون بیماری آنفلوانزا معمولا بین 1 تا 3 روز است و دوره سرایت آنفلوانزا نیز از یک روز قبل از بروز علایم تا 7 روز بعد از آن بطوركلي ( از 5 تا 10 روز) متغيراست و این دوره در کودکان زیر 5 سال و بیماران و افراد مسن با ضعف ایمنی طولانی تر می شود .
وی با اشاره به این موضوع که سرایت این بیماری به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود گفت: در تماس مستقیم قطرات تنفسي شخص به شخص است که تا فاصله حدود 2تا1 متری پرتاب می شوند می توانند عفونت را به اطرافیان منتقل کند و در تماس غیر مستقیم ویروس انفولانزا ممکن است ساعتها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط خارج زنده بماند و تماس دست با سطوح یا اشیاء آلوده به این قطرات و سپس با زدن دست آلوده به چشم ، بینی و دهان این عفونت انتقال یابد .
وی در خصوص روش های انتقال ویروس به افراد سالم نیز گفت: شایع ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای انسانی فصلی بصورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است( یعنی سرفه یا عطسه فرد بیمار) و انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است چون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند و عموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند.
به گفته دکتر طباطبایی، تاثیر رطوبت و دما بقای ویروس انفلوانزا روی سطوح سخت و بدون منفذ 24 تا 48 ساعت و روی پارچه,کاغذ و نسج برای تا 12 ساعت قابل بازیابی است و بر روی دستها برای کمتر از 15 دقیقه آن هم فقط در سطوح بالای تعداد ویروس، قابل حیات است.
دکتر طباطبایی گلودرد، تب بالا و تنگی نفس را از مهمترین علائم بیماری آنفلوانزای برشمرد و گفت: این بیماری دارای طیف وسیعی از علا یم است که میتواند از علایم جزیی و ضعیف مانند یک سرماخوردگی خفیف تا موارد شدید همراه با گلو درد و تب بالا و نشانه های مختلف تنفسی خود را نشان دهد و نکته مهم در مورد علائم ان بروز ناگهانی انهاست به گونه ای که گاه شخص زمان ان را هم به خاطر می اورد و علائم غالبا پس از 3 روز فروکش می کنند، هرچند که ادامه علائم تا بیش از 2 هفته امکان پذیر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، استفاده واکسن آنفولانزا، را بهترین وسیله برای پیگشیری از آنفولانز نام برد و گفت: خانم های باردار، کودکان زیر 5 سال، افراد مسن بالای 65 سال و بيشتر، بیماران ریوی مزمن، نارسایی احتقانی قلب و سایر بیماریهای قلبی، نارسايي کلیوی و افراد دیابت قندی و بیماریهای متابولیک و کارکنان بهداشت درمان که با مریض در ارتباط هستند از گروه های در معرض خطر این بیماری هستند که جهت پیشگیری ازآن باید واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.
وی با توصیه به افراد سالم گفت: جهت پیشگیری از این بیماری در طول شبانه روز و بصورت مکرر دستهای خود را با آب و صابون یا مایع شوینده بشویید و دستها پس از کف آلود شدن کامل باید حداقل 20 ثانیه بهم مالیده شده و تمام زوایا دستها شستشو شود.
وی در خصوص اقدامات درمانی این بیماری نیز گفت: استراحت کردن یعنی اقامت در منزل حداقل به مدت یک هفته پس از شروع علایم و یا تا بهبودی علایم بیماری توصیه می شود و نوشیدن مایعات و شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون یا محلول های با پایه الکلی به بیمار توصیه می گردد و می بایست بیمار جلوی دهان و بینی را در موقع سرفه وعطسه با دستمال یک بار مصرف بگیرد و دستمال آلوده سریعا در ظرف سربسته دفع گردد و اغلب بیماران مبتلا علایم خطر را بروز نمی دهند و به فرم خفیف این بیماری دچار می شوند و درصورتیکه بیماری وخیم تر شد یا علائم شدید بروز کرد بیمار را به یک مرکز درمانی مجهز جهت بستری معرفی نمائید.
گفتنی است: این کارگاه آموزشی که با موضوع آنفلوانزا در کتابخانه آیت الله کفمعی شهرستان زاهدان برگزار گردید طبق تفاهم نامه ایجاد شده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل کتابخانه های استان در خصوص کتابخانه سلامت، پنج شنبه هر هفته یک کارگاه آموزشی مرتبط با سلامت در خصوص اصول خود مراقبتی به مردم ارائه داده می شود.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

 

1398/09/09   ١٨:٠٦  News  ٢٤٧٧٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برنامه ریزی مستمر و چاره اندیشی برای مراقبت از آنفلو آنزا، چون میهمان هرساله ماست.
تسریع در روند تشخیص و درمان بیماری آنفلو آنزا با استقرار آزمایشگاه منطقه ای آنفلوانزا در زاهدان
حفظ سلامت مادران باردار مهم است و در شرایط شیوع بیماری ها، مهمتر
برگزاری دومین اردوی جهادگران عرصه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در منطقه کوه خواجه زابل
موارد محتمل، مشکوک و قطعی آنفلو آنزا در پایگاه های دیده ور نظام سلامت رصد می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت فرا رسیدن 16 آذر ماه روز دانشجو پیامی صادر کرد:
"واکسیناسیون" تنها یکی از راه های پیشگیری از آنفلوآنزاست
دیدار اعضای حوزه مشارکتهای اجتماعی با اعضای انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان به مناسبت 12 آذر روز جهانی معلولین
کاهش درصد معتادین تزریقی با تجویز داروهای خوراکی و متادون و برگرداندن آنان به درون جامع از راهبردهای مراکز کاهش آسیب است.
پرداخت 4 میلیارد و 39 میلیون ریال وام دانشجوئی از ابتدای سال به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دهیاران و شوراهای محلی سراوان بعنوان مبلغان بهداشت در کنار دست اندرکاران سلامت در ترویج آموزش های پیشگیری از آنفلو آنزا مشارکت می کنند.
موج جدیدی از آنفولانزا در سیستان و بلوچستان، بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز خدمات جامع سلامت را به حالت آماه باش درآورد
بسته آموزش مردمی پیشگیری، کنترل و درمان آنفلوانزا
پیام تسلیت رئیس دانشگاه در پی درگذشت همکار گرامی جناب آقای علی اکبر ازبک پور
مراکز طرف قرارداد بیمه دی
وحدت رویه در فرایندها، تعیین اولویت ها و صرفه جوئی در هزینه ها برای خدمت بیشتر و بهتر به مردم، وظیفه مشترک همه کارکنان دانشگاه و مسئولان واحدهای تابعه است
نظارت مدیریت مهندسی بهداشت محیط بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی
تقدیر استاندار سیستان وبلو چستان و رئیس شورای مبارزه با مواد مخدر از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به دلیل اختصاص ۱۰ تخت بیمارستانی ویژه درمان نوزادانی که از مادران معتاد متولد می شوند.
پیام تسلیت در پی درگذشت همکار گرامی جناب آقای علی اکبر ازبک پور
پیام تسلیت به همکار گرامی جناب آقای مازیار شهرکی مقدم

محتوای مرتبط