اخبار > کاهش درصد معتادین تزریقی با تجویز داروهای خوراکی و متادون و برگرداندن آنان به درون جامع از راهبردهای مراکز کاهش آسیب است.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در شورای ستاد مبارزه با مواد مخدر استان:

کاهش  درصد  معتادین  تزریقی با  تجویز داروهای خوراکی و متادون و برگرداندن آنان به درون جامع از راهبردهای مراکز کاهش آسیب است.

جمع آوری معتادین تزریقی  به منظور  پیشگیری از بیماریهای ناشی از تزریق مواد  مانند هپاتیت و ایدز و همچنین سوق دادن بیماران به سمت استفاده از داروهای خوراکی متادون و  ارائه خدمات بهداشتی رایگان از برنامه های مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

مهندس موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان در جمع مدیران کل سازمانها و نهادهای استان اظهار داشت: همدلی و هم افزایی ستاد مبارزه با مواد مخدر با سازمانها و نهادهای استان  در راستای پیشگیری موفقیت آمیز بوده است.

وی ادامه داد: لازم است اعتبارات شورای مبارزه با مواد مخدر استان  در قالب تفاهم نامه بین نهادها و سازمانهای مشارکت کننده توزیع گردد تا شاهد اثر بخشی بیشتری در راستای پیشگیری باشیم.

مهندس موهبتی با اشاره به اینکه: کشفیات مواد مخدر استان در این ۸ ماهه نسبت به قبل ۵۰ درصد رشد داشته است خاطر نشان کرد: از هر طرح و برنامه ای در  راستای فرهنگ سازی، پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر استقبال می کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب سیستان وبلوچستان نیز در این مراسم اظهار داشت: لازمه مبارزه هدفمند با مواد مخدر تشکیل جامعه آماری معتادین متجاهر در یک  بانک جامع اطلاعاتی است.

وی ادامه داد: به منظور دستیابی به اهداف مبارزه با مواد مخدر،  مشخصات  تمامی معتادین متجاهر مواد مخدر استان  از نظر سن، جنس، نوع مصرف مواد، و سوابق آنان در بانک جامع اطلاعات و آمار گرد آوری خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب استان سیستان وبلوچستان یادآور شد: گرد آوری داده های اصولی و جامعه آماری به ما کمک خواهد کرد تا در مسیر مبارزه با مواد مخدر تصمیمات منصفانه ای اتخاذ کنیم.

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون تمامی خدمات سلامت  به معتادین و همچنین  توزیع داروی متادون بصورت رایگان از طرف دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به معتادین داده شده است.

وی افزود: تمامی زندانیان در زمان مرخصی بصورت رایگان داروی متادون را  از مراکز دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریافت می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که:  سیاست های کلی نظام سلامت  بر تحکیم آموزش و پیشگیری از اعتیاد و خدمات درمانی نگهدارنده در مراکز خدمات جامع سلامت است، افزود: 13  مرکز خدمات جامع سلامت دارای ضمیمه درمان با دارو های آگونیست  به منظور کنترل جامع  بر خدمات معتادین در حال فعالیت می باشند که در این مراکز مجموعه ای از بسته های خدمات سلامت رایگان به معتادین واقشار آسیب پذیر ارائه می گردد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری، با بیان این مطلب که:  ۵درصد مادران باردار سیستان وبلوچستان معتاد هستند، خاطر نشان کرد: قطعا فرزندانی که از مادران معتاد متولد شوند اثرات اعتیاد در بدن آنان خواهد بود که سریعا تحت درمان قرار می گیرند.

وی افزود: سالانه ۱۰۰-۷۰ هزار تولد در استان داریم که مراقبت های جدی برای سلامت مادران و کودکان در حال انجام است و درصدی از  مادران باردار معتاد شناسایی شده خدمات مراقبتی ویژه ای را دریافت می کنند.

دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این مراسم از آغاز طرح مداخلاتی ویژه مادران باردار و نوزادان در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و ابراز امیدواری کرد:   این طرح که در حال حاضر  با مطالعه برای  2 هزار مادر  باردار و نوزاد  آغاز گردیده است قطعا نتایج مطالعاتی مطلوبی را در بر خواهد داشت.

فریبا برنایی مدیرکل دفتر بانوان استانداری سیستان و بلوچستان در نشست شورای مبارزه با مواد مخدراستان با اشاره به  آمار ۵ درصدی مادران باردار معتاد در استان اظهار داشت:  سالانه ۵۰۰۰-۳۵۰۰ نوزاد معتاد در استان متولد خواهند  شد.

وی افزود: با قرنطینه ۱۰ روزه هر نوزاد و کودک معتاد ۱۷۰ تخت بیمارستانی نیاز داریم تا به آنان  خدمات درمانی ترک اعتیاد ارائه کنیم.

مدیر کل دفتر بانوان استانداری گفت: با تحقق عملیاتی شعار پیشگیری بهتر از درمان، برای درمان نوزادان و کودکان معتاد استان چاره اندیشی کنیم.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی

 

 

1398/09/13   ١٤:٥٩  News  ٢٤٨٥٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

استمرار فعالیت تیم های عملیاتی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مدیریت شرایط محیطی برای جلوگیری از شیوع طغیان بیماریها در مناطق سیل زده جنوب استان
روش های طب مکمل تاثیر بسزایی در کاهش درد و افزایش آسایش بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه دارد
80 میلیون ریال کمک های نقدی و غیر نقدی دست اندرکاران سلامت سراوان به هم استانی های عزیز مناطق سیل زده جنوب استان سیستان و بلوچستان
قول مساعد اعضای هیأت بورد ایمونولوژی پزشکی برای راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رمز و رازهای شیر مادر
خدمات مراقبتی مادران باردار، بیماریابی، ارزیابی آب و مواد غذایی از برنامه های مهم تیم های سلامت خاش به مناطق سیل زده جنوب استان
فراخوان اهدای خون توسط کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انتصاب سرپرست بیمارستان رازی سراوان
انتصاب سرپرست جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان سراوان
اعلام آمادگی مدیریت امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در راستای پشتیبانی تشخیصی بیماری های عفونی ناشی از سیل در سیستان و بلوچستان
آغاز مرحله اول عملیات تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در استان سیستان وبلوچستان
مراقبت های منسجم دوران بارداری به 64 مادر باردار منطقه دهپابید خاش، ماهانه با حدود 20 زایمان بهداشتی در مرکز تسهیلات زایمانی دهپابید خاش
آغاز نسل چهارم اعتبار بخشی ملی مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همزمان با سراسر کشور با بازدید از بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) زاهدان
کسب مقام اول مسابقات قهرمانی بدمینتون استان به همت تیم بدمینتون بانوان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پرستاری در بخش دیالیز معجونی از مهارت و تخصص در ارائه خدمات به بیمار
تربیت نیروی انسانی کارآمد، اخلاق مدار و متعهد به موازین اسلامی از رسالت های گروههای معارف در دانشگاههاست
راه اندازی بخش بینایی سنجی در بیمارستان دارالشفاء میرجاوه؛ به زودی
تا آخرین لحظات از سلامت هم استانی های عزیز گرفتار در سیل صیانت می کنیم.
افتتاح اولین درمانگاه موسسه خیریه محکم کشور در زاهدان
اعزام تیم های بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناطق سیل زده جنوب استان

محتوای مرتبط